Aktuality

Úspěch se neodpouští

Nepřátelé Karla Čapka

Karla Čapka vnímáme jako úspěšného spisovatele, dramatika a novináře, humanistu, jenž byl výraznou tváří první republiky. Výstava seznámí návštěvníky s odvrácenou stranou jeho popularity. Čapek měl řadu odpůrců a dlouhodobě musel čelit pomlouvačným článkům kolegů žurnalistů, anonymním dopisům, nenávistným telefonátům, ba i vysloveným projevům agresivity, které zesílily po podpisu mnichovské dohody. Výstava ukazuje, že tak činil s noblesou, nadhledem a ani tváří v tvář zesilující válečné hrozbě nepropadl beznaději.

Tišnovská muzejní noc

Muzejní noc v Muzeu města Tišnova

Stejně jako loni, tak i letos se naše muzeum společně s Galerií Josefa Jambora zapojí do Brněnské muzejní noci! 
 
A co vás čeká v našem muzeu? 
 
18:00—22:00 Město Tišnov v historických okamžicích:
18:00 a 22:00 – Komentovaná prohlídka Müllerova domu – Historií domu bude v dobovém oděvu provázet Eleonora Müllerová, žena starosty Františka Müllera.
18:30 – 22:00 – Tišnov – od prvního písmene – Letošní muzejní noc bude směřovat k výročí 790 let od první písemné zmínky o Tišnově, která je obsažena v zakládací listině cisterciáckého kláštera Porta Coeli. Pro rodiny s dětmi bude připravena šifrovací hra na půdorysu historie Tišnova. Průvodcem hry a cesty do minulosti bude tišnovský lev (erbovní zvíře města).

Miloš Budík

Fotografie

Vernisáž výstavy fotografií Miloš Budíka proběhne v pátek 24. 3. v 17:00 hod.

Již minulý rok jsme se ve spolupráci s panem Ludvíkem Pečinkou dohodli na uspořádání výstavy jeho přítele, fotografa Miloše Budíka. Před několika dny nás však zastihla smutná zpráva, že Miloš Budík 12. února zemřel. Výstava tak bude především vzpomínkou na něj a jeho práci.

Retrogaming

Počátky osobních počítačů u nás..

Muzeum města Tišnova uvede na začátku roku 2023 putovní výstavu vypůjčenou z Regionálního muzea v Litomyšli Retrogaming!
Tato interaktivní putovní výstava historických počítačů zachycuje historii výpočetní techniky od počátků po polovinu 90. let 20. století.
Největší pozornost je věnována počítačovým hrám a domácím počítačům a konzolím z 80. let – československým i zahraničním. Jednotlivé exponáty jsou představovány přístupnou formou – nezbytné technické informace doplňují různé zajímavosti. Návštěvník se seznámí také s velkými herními hity, s dobovými herními časopisy, s problematikou pirátství apod. Součástí výstavy je "pařanské doupě"herna s historickými počítači, herním automatem i s moderními PC s emulátory - se stovkami her. Pamětníci si mohou připomenout velké herní hity – od Pac-Mana a Space Invaders přes Prince of Persia nebo třeba Cannon Fodder až po Doom a Street Fighter II. Řada her si zachovala svoji hratelnost dodnes, a tak si i ti nejmladší návštěvníci, zvyklí na dokonalou grafiku a zvuk, s chutí zahrají Dynablaster, Lemmings nebo Vroom.
VERNISÁŽ proběhne 14.1.2023 v 15:00.

Papírový betlémářský svět

Spolek Art Periscope ve spolupráci s Muzeem města Tišnova zve na výstavu Papírový betlemářský svět.
V tišnovském muzeu budou vystaveny papírové betlémy řady autorů.

Mikulášská cesta

Stejně jako loni, tak i letos se v našem sklepě usídlí čerti a v kině Mikuláš!

Letos 2 skupiny po 50 návštěvnících!
Skupina první: začátek v 15:00 v Muzeu města Tišnova v 16:00 promítání pohádky Kvík v kině Svratka.
Skupina druhá: začátek v 16:30 v Muzeu města Tišnova v 17:30 promítání pohádky Kvík v kině Svratka.
Cena 150 Kč.
Pro mikulášský baliček je nutná rezervace do 30.11.2022 na webových stránkách kina Svratka, za jméno napište do závorky počet dětí. Vstupenky lze pouze rezervovat, prodej bude až na místě v den akce! Promítání pouze pro účastníky Mikulášské cesty!

Projekce: Kyrgyzstán – země koní a Nebeských hor

Kyrgyzstán je zemí zaslíbenou každého milovníka horských dobrodružství. Multimediální projekce představí kouzlo tohoto pozemského ráje. Čeká vás nezapomenutelná cesta do Střední Asie, plná mistrovských fotografií a videí, poutavého vyprávění a autentické hudby.

Kyrgyzstán je středoasijskou pokladnicí nádherné panenské přírody. Dramatické vrcholy Nebeských hor, ledovce, kouzelná horská jezera, mnohdy až neskutečné scenérie stád divokých koní pasoucích se na pozadí sněhobílých štítů… Budeme společně putovat nejkrásnějšími treky pohoří Tian-Shan, vystoupíme na několik čtyřtisícových vrcholů. Vykoupeme se v kyrgyzském "moři" - majestátním jezeře Issyk-kul nebo v útulných malých horských lázních. Okouzlí nás pohádkový kaňon Skazka, tyrkysová perla Ala-kol, vonící exotikou středoasijské bazary, metropole Biškek a sympatičtí jezdci na koních - Kyrgyzové.
Cena 60 Kč.
Rezervace možné na mail: muzeum@kulturatisnov.cz

Zůstalo jen úsilí

Projekty a prototypy

V úterý 15.11.2022 v 18:00 Vás zveme na další přednášku k výstavě Tišnov žije železnicí aneb za vlakem vlak!

Doc. Ing. Karel Sellner, CSc., je odborník, který se železniční dopravě věnuje celý svůj život. V přednášce Vás seznámí s důvody, jež vedly k vysoké úrovni výrobků československého průmyslu kolejových vozidel, ale také se železničními hnacími vozidly, jejichž vývoj z různých příčin neskončil sériovou výrobou.
Přijďte se podívat, jaká vozidla mohla jezdit na našich kolejích a proč se tak nestalo.
Vstupné 60 Kč
Rezervace možné na mail: muzeum@kulturatisnov.cz

Halloween v muzeu

Zveme děti a jejich rodiče na strašidelný večer do muzea!

Čekají vás dílničky, halloweenské hry a do muzea také zavítá vzácná návštěva z minulosti!

POZOR! Na halloween máme omezený počet návštěvníků, a to 40 osob! Rádi bychom, aby děti dlouho nečekaly na dílničky a následně si je v klidu užili. Během večera bude také pro děti nachystaný příběh, který bude putovat celým domem a tam nás bohužel limituje prostor jednotlivých místností.

Lístky si lze koupit na TIC v předprodeji, přes internet a v muzeu až v den akce!

 

Thajsko a Vietnam očima Matouše Vinše.

Přednáška s videoprojekcí.

Zveme Vás na přednášku známého cestovatele, kreativce, publicisty a autora knihy Travel Bible Matouše Vinše!
Matouš je jedním z nejznámějších českých digitálních nomádů. Díky tomu také procestoval skoro celý svět! Od roku 2014 žil v Thajsku, Vietnamu, na Srí Lance, v Austrálii, Portugalsku, Holandsku, Japonsku nebo Německu.
Nyní se usadil u nás v Tišnově, a jelikož své zážitky a tipy na cestování rád sdílí, tak jsme si ho pozvali k nám do muzea, aby nám i Vám pověděl něco o jeho nejoblíbenější zemi Thajsku a Vietnamu.

DEN NA ŽELEZNICI 8. – 9. ŘÍJNA.

Muzeum města Tišnova v rámci výstavy Tišnov žije železnicí aneb za vlakem vlak!

O víkendu 8. a 9. října ožije naše nádraží drážní technikou a historickými vlaky!
Co všechno a kdy budete moci vidět a zažít?

  • Výstava drážní techniky na tišnovském vlakovém nádraží.
  • Jízda parním vlakem a historickým motoráčkem.
  • Vizualizace plánované rekonstrukce tišnovského nádraží.

Program:
Sobota 8. října 2022, 10:00 – 16:00

  • Parní vlak.
  • Výstava drážní techniky.
  • Historická vozidla Muzejního spolku Hrbatá Máňa – s možností prohlídky.
  • MUV 74.2 – stroj pro opravu a údržbu tratí z vozového parku Správy železnic.
  • MVTV2 – stroj pro opravu a údržbu trakčního vedení z vozového parku Správy železnic.
  • Drážní hasiči.
  • Moravia – nová nízkopodlažní jednotka Jihomoravského kraje vyrobená Škodou Transportation.
  • Informační stánky Kordis JmK, Správy železnic a společnosti Subterra.
  • Stánek kavárny Coffein.

Neděle 9. října 2022, 10:00 – 16:00

  • Historický motoráček od Hrbaté Máni.
  • Výstava drážní techniky.
  • Historická vozidla Muzejního spolku Hrbatá Máňa – s možností prohlídky Máňou.
  • Možnost jízdy na stanovišti strojvedoucího lokomotivy T211.0.
  • Informační stánek společnosti Subterra.
  • Stánek kavárny Coffein.

Vstup do areálu nádraží volný, jízdné dle vlaku.

Tišnov žije železnicí aneb za vlakem vlak!

V muzeu se dne 4. 9. rozloučíme s Královou jeskyní a pustíme se do instalace výstavy Tišnov žije železnicí aneb za vlakem vlak!

Modelové kolejiště doprovodí texty připomínající minulost trati Brno Tišnov a představující i její plánovanou budoucnost. Železnice jako tepna vedoucí krajinou fascinovala i Skácelova přítele, výtvarníka Emanuela Ranného. Jeho kresby, skicy a črty dokumentující stavbu elektrifikované trati výstavu doplní. Vernisáž proběhne dne 16. 9. 2022 v 17:00. Výstavu velkorysým způsobem podpořila firma Subterra, která se velkou měrou podílí na modernizaci železniční sítě, a Správa železnic, která jako státní organizace zajištuje správu železničních cest. Významným přispěvatelem je Jihomoravský kraj. Především díky nim se můžete, vlastně musíte těšit na říjen!
Ve dnech 8. -  9. 10. proběhne na nádraží v Tišnově Den na železnici a čekat můžete výstavu drážních vozidel, lokomotiv a jízdu historickým motoráčkem.

Michal Cihlář – Deníčky a nálezy z cest.

„Nalezené ztracené věcičky svou náhodností bezvadně ilustrují celý můj prožitek dne." Michal Cihlář
První cestovní deník Michala Cihláře, kam zapsal a zakreslil své dojmy a postřehy, vlepoval nalezené předměty a útržky tiskovin, vznikl při cestě do Paříže a Londýna v roce 1989. Své cesty po světě zachytil již ve 103 kolážovaných cestovních denících, z dlouhého nošení v kapse kalhot řádně uležených. Koncept deníčků zůstává léta neměnný: hledat, najít, psát, kreslit, trhat, fotit, lepit, zastavit na chvíli čas a vše spojit v série útržků cestovatelské paměti dávající nový smysl předmětům i zážitkům. Obsahují často kuriozity a památky na dnes již neexistující skutečnost či náhodná setkání a intimní zápisky ze soukromí zapisovatele a jeho souputníků.
Selekce pro tišnovskou výstavu představuje deníčky z delších cest do oblastí tropického a subtropického pásu a nálezy a suvenýry z Kambodži, Mexika či Kuby. Výstava je výběrem tématu tropů propojena s výstavou Veroniky Richterové Pet Tropicana 2.0 v tišnovské Galerii Josefa Jambora.

50 let v Králově jeskyni

Výstava k 50. výročí objevení Královy jeskyně.
Výstavou 50 let v Králově jeskyni si v Muzeu města Tišnova připomeneme výročí jejího objevení. Výstava bude zahájena dne 21. 5.  v 18:00 v rámci Tišnovské muzejní noci.

Návštěvníci se mohou těšit především na stereoskopický (3D) snímek z Královy jeskyně, budou se moci podívat, jak to v Králově jeskyni vypadá, jak úzkými chodbami se musí jeskyňáři pohybovat, nebo jaké zvuky můžete v jeskyni slyšet. Podíváte se, co takový jeskyňář nosí, jaké nástroje používá, jak těžké je naplněné kolečko hlínou a také se můžete podívat nedávno objevený dóm v rámci nového dokumentu Tišnovské televize.

Tišnovská muzejní noc 2022

Dne 28. 5. 2022 uplyne padesát let od objevu Královy jeskyně Jaroslavem Bártou poté, co do skalní průrvy spadl Bártovic pes Luxík. Muzeum města Tišnova proto chystá výstavu 50 let v Králově jeskyni (21. 5.  – 4. 9. 2022). K této příležitosti se naše muzeum společně s Galerií Josefa Jambora zapojí do letošní Brněnské muzejní noci 2022.

V rámci vernisáže bude připraven program zejména pro rodiny s dětmi:
18:00–22:00
         – 18:00 Vernisáž výstavy 50 let v Králově jeskyni.
         – Výtvarná dílna – jeskyně jako místa využívaná našimi předky jako určité “první galerie”. Na připravené plátno si návštěvníci zkusí jeskynní nástěnné malby.
         – Ve sklepě muzea bude pro děti připravena hra Zachraň Luxíka, která jim umožní zažít dobrodružství, které zažívali první objevitelé Královy jeskyně.
+ Před muzeem bude občerstvení.

Kyberprostor a jeho hrozby

Přednáška Mgr. Marka Dolejšího z Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost

Ve středu 16.3.2022 v 18:00 budeme mít v Muzeu města Tišnova přednášku Mgr. Marka Dolejšího z Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost.
Stejně jako reálný svět, i kyberprostor je místo, kde dochází ke zločinům. Cílem útoků, ale zároveň zbraněmi jsou informace. Jak se v kybersvětě orientovat, jak chránit svá data, i o tom bude přednáška Mgr. Marka Dolejšího z NÚKIB. Tento úřad je ústředním správním orgánem pro kybernetickou bezpečnost a podílí se na odhalování kybernetických útoků. Spoléháte na to, že vzhledem k rozlehlosti kybernetického světa, jste před útoky bezpeční a schovaní ve své bezvýznamnosti, tak jako je schované jedno zrnko písku v plném pískovišti?

Vstupné je 60 Kč.

Rezervace na mailu: muzeum@kulturatisnov.cz .
 

Soudní lékař, doktor nebo detektiv?

Přednáška MUDr. Jana Krajsy Ph.D., soudního lékaře.

Ve středu 23.2.2022 v 18:00 budeme mít v Muzeu města Tišnova přednášku soudního lékaře MUDr. Jana Krajsy Ph.D. z Ústavu soudního lékařství Masarykovi univerzity v Brně.
Pan doktor je jeden z autorů výstavy STOPA! Vyřeš zločin, která je momentálně k vidění v našem muzeu, a představí Vám obor soudní lékařství. Vysvětlí rozdíly mezi soudním lékařstvím a patologií, popíše metody využívané v  každodenní praxi (pitva, histologické vyšetření, toxikologie, zobrazovací metody, genetika aj.) a také Vám ukáže práci soudního lékaře na několika případech z praxe. Vstup na tuto přednášku je 60,- na osobu.
 
REZERVACE míst na emailové adrese: muzeum@kulturatisnov.cz

 

STOPA! Vyřeš zločin

Staňte se detektivem a odhalte pachatele.

V pátek 4. února 2022 zahájíme v Muzeu města Tišnova výstavu Stopa! Vyřeš zločin, kterou připravilo Mendelovo muzeum Masarykovy univerzity. Tato unikátní výstava byla vytvořena ve spolupráci s Ústavem soudního lékařství Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Na půdorysu fiktivního zločinu se návštěvníci seznámí se základními kriminalistickými metodami a zkusí jejich pomocí odhalit pachatele.

Výstava bude zahájena v 17:00 hodin, a to za účasti policistů z Obvodního oddělení Policie ČR Tišnov, kteří předvedou některé kriminalistické metody v praxi. Dále bude váženým hostem ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, Ing. Karel Řehka, neboť nejen kriminalistické, ale i kriminální metody využívají technologického pokroku. I virtuální prostor se tak stává bojištěm proti zločinu.

Všichni jste srdečně zváni!

Revitalizace náměstí Míru

Výstava návrhů z architektonicko-urbanistické soutěže

Výstava návrhů z arcitektonicko-urbanistické soutěže je od 13. prosince 2020 opět otevřena!

Tišnovská cesta za Betlémy

V prostorách bývalé kavárny v Muzeu města Tišnova bude ke shlédnutí expozice pohyblivých betlémů ze sbírky manželů Jílkových.
Jedná se o doplnění Tišnovské cesty za betlémy, kterou pořádá Art Periscope ve spolupráci s Městským kulturním střediskem Tišnov.
Dále si můžete prohlédnout prodlouženou výstavu Revitalizace náměstí - výstava návrhů z architektonicko-urbanistické soutěže.
Vstup do prostor Muzea města Tišnova bude zdarma.

OTEVÍRACÍ DOBA MUZEA BĚHEM VÁNOČNÍCH SVÁTKŮ A NOVÉHO ROKU

Otevírací doba Muzea, Müllerův dům
14. - 23. 12. 2020 / denně          15:00 – 18:00
24. 12. 2020                                    zavřeno
25. – 26. 12. 2020                          14:00 – 17:00
27. - 31. 12. 2020  /denně          15:00 – 18:00
1. 1. 2021                                       zavřeno
02. - 05. 01. 2021                         15:00 – 18:00

Levandulové palice

Workshop

Nechte provonět svůj pokoj levandulí! Během červencového vikendu pro vás máme připravený workshop, kde si vyrobíte levandulové palice. Počet míst omezen, Rezervujte si místo na tel. čísle: 734 690 715.

Vernisáž, foto: Michal Beneš

Dámská móda za první republiky: Nová výstava v Muzeu města Tišnova

Tisková zpráva

Dámská móda za první republiky je k vidění ve formě interaktivní výstavy v Muzeu města Tišnova až do neděle 10. června 2018. Ve čtvrtek 10. května 2018 ji doprovodí workshop „Šicí dílna“ a v neděli 27. května 2018 „Módní poklady první republiky“, módní přehlídka s přednáškou Marie Pávkové, soukromé sběratelky dobové módy a doplňků.
Výstava „Dámská móda za první republiky“ přibližuje dámskou módu meziválečného období se zaměřením na regiony Brno a Tišnov. Zahrnuje originální dobové modely, které zapůjčila Moravská galerie v Brně a soukromí sběratelé. Jsou zde oděvy k dennímu nošení, večerní šaty, sportovní oblečení, klobouky, kabelky… 
První část s názvem „Zlatá dvacátá a nové jazzové tance“ prezentuje typické krátké rovné šaty charlestonky. Druhá část „Moderní žena“ ukazuje praktické, pracovní a sportovní oblečení. Třetí část s názvem „Návrat ženskosti – 30. léta“ představuje dlouhé večerní toalety. Expozice rovněž připomíná hlavní tišnovské a brněnské salony či obchody s oděvy. Nechybí ani modely z vyhlášeného módního salonu Hanna Podolská Praha. Pro zájemce je připraven stylový fotokoutek.
Výstava „Dámská móda za první republiky" byla zahájena v sobotu 14. dubna 2018 vernisáží za doprovodu swingové hudby. Elegance a styl 20. a 30. let stále inspirují!  Přijďte se také podívat.
 
Mgr. Blanka Křížová
Vedoucí Muzea města Tišnova
MUZEUM MĚSTA TIŠNOVA
Müllerův dům
Jungmannova 80
666 01 Tišnov
mob.: +420 777 506 019
muzeum@kulturatisnov.cz
http://www.mekstisnov.cz/
Sledujte naše akce na: https://www.facebook.com/muzeummestatisnova

Hlasování o nejlepší proměnu

Vážení příznivci muzea,
dovolujeme si vás tímto požádát o podporu muzea v rámci soutěže národní putovní výstavy Má vlast. Jak asi víte, objekt Müllerova domu byl v 90. letech nevyužívaný a značně chátral. Klenby v přízemí vykazovaly trhliny, které se promítaly i do nosných zdí. V roce 2007 začaly přípravy projektu na obnovu, která byla financovaná z norských fondů. Projektová dokumentace je dílem Ing. arch. Davida Prudíka. Bylo provedeno statické zajištění stavby, sanace dřevěných konstrukcí, výměna střešní krytiny. V v 1. patře byly nalezeny barokní malované trámové záklopové stropy, které jsou chloubou domu. Byly natolik zachované, že bylo možné provést komplexní restaurátorské ošetření, kterého se ujal akad. mal. Václav Holoubek.
Muzeum města Tišnova podpoříte hlasováním č. 62 Tišnov-Müllerův dům zde: http://cestamipromen.cz/hlasovani-o-promenu-roku
Hlasování je jednoduché - ťuknete na č. 62 Tišnov-Müllerův dům a potom potvrdíte zcela dole ťuknutím do rámečku Hlasování. Objeví se potvrzení s poděkováním za hlasování. Hlasovat je možné i z telefonů.
Předem děkujeme za podporu tohoto projektu.
S poděkováním
Tým muzea

Foto: Milan Sáblík

„Jízdenky, prosím“ – výstava o železnici

Vlaky, koleje, nádraží – železnici bereme jako samozřejmou součást našeho života a jen málokdo si uvědomí, že i ona prošla zajímavým technickým i historickým vývojem.
Stejné to bylo i s železnicí v Tišnově. V létě roku 1885, když z Brna do Tišnova přijel první vlak v čele s malou parní lokomotivou, to byla jenom lokálka místního významu, které se nepodařilo proniknout dále do nitra Českomoravské vrchoviny. Pouze vlečková kolej překročila řeku Svratku a končila v cukrovaru v Předklášteří. Dalších dvacet let trvalo, než byla v roce 1905 otevřena železniční trať do Žďáru nad Sázavou, kde navázala na již dříve otevřenou železnici z Havlíčkova Brodu. Dramatické události roku 1938 vedly k rychlému rozhodnutí o vybudování hlavní dvoukolejné železniční tratě přes Vysočinu, mezi Tišnovem a Žďárem nad Sázavou vedené ve zcela nové trase přes Křižanov. Válečná léta stavbu zastavila a nová trať byla otevřena až v roce 1953. Provoz se stále odehrával výhradně v režii parních lokomotiv – kouře, sazí a syčení páry, ale nová technika se neodbytně hlásila o slovo. Před padesáti lety tak došlo k zásadní změně. V listopadu 1966 byl na trati Havlíčkův Brod – Brno zahájen elektrický provoz. A řekněte sami, byla by škoda si tuto „padesátku“ nepřipomenout.
Tohoto úkolu se zhostilo Muzeum města Tišnova, které připravilo výstavu „Jízdenky, prosím“ s podtitulem „50 let elektrických vlaků v Tišnově“. Výstava se pro veřejnost otevře v sobotu 5. listopadu 2016 a bude přístupná až do neděle 22. ledna 2017. V první části expozice se návštěvníci seznámí se zajímavostmi z historie železnice v Tišnově a okolí a to nejen slovem a obrazem. Velkým lákadlem ve druhé části výstavy bude pro děti i nás dospělé modelové kolejiště, po kterém budou po celou dobu výstavy jezdit vláčky. Třetí část expozice návštěvníky zavede do zákulisí železničního provozu. Tentokrát náš pohled nezvykle nasměrujeme nad koleje – na trolejové vedení. I trojrozměrné exponáty nás zavedou do království železniční energetiky, která je očím obyčejných cestujících skryta a zahalena tajemstvím. Součástí výstavy bude i řada doprovodných programů, především pro děti.
Všechno se však do budovy městského muzea nevejde. V sobotu 5. listopadu 2016 od 10 do 16 hodin se uskuteční na nádraží v Tišnově výstava železniční techniky. Vedle elektrických lokomotiv se zde veřejnosti představí i kolejová technika železničních energetiků, např. montážní vůz trakčního vedení. Pozornosti jistě neujde ani parní lokomotiva, která bude jezdit po tišnovském nádraží, a zájemcům bude umožněn i vstup na stanoviště strojvedoucího s projížďkou.
Muzeum města Tišnova ve spolupráci se SŽDC, s. o., Českými drahami, a.s. a ČD Cargo, a.s., KPKV Brno a firmou Ing. Jiří Kotas Vás srdečně zvou objevovat tajemství světa železnic.
Ing. Jiří Kotrman

Změna termínu a místa konání přednášky

 Z důvodu nižší kapacity kavárny muzea se přednáška Železnice a druhá světová válka na Tišnovsku koná v Městské knihovně Tišnov v 18 h. Děkujeme za pochopení.