Tango argentino

St 11.03.2015
19:00
klasická hudba
velký sál MěKS
100,- Kč / 60,- Kč. Sleva platí pro ZTP, děti do 15 let, důchodce a studenty.
Předprodej - TIC Tišnov (Brněnská 475, 666 01 Tišnov)
Escualo kvintet se zpěvačkou Gabrielou Vermelho

Projekt Tango Argentino souboru Escualo kvintet se zpěvačkou Gabrielou Vermelho, držitelkou ceny Alfreda Radoka!
Tango není jen vášnivý tanec či krásná hudba, jsou to příběhy a osudy lidí, způsob života, stav duše, kde jsme zahrnuti něhou a smyslností i nejkrutější bolestí a steskem, uchváceni nebem i peklem. Tango nás provede zářícími ulicemi dávno zapadlých čtvrtí, jejich putik, barů i kaváren a zavede nás až do koncertních síní, na samé výsluní slávy. Nechte si i Vy provést tímto nikdy nekončícím příběhem
 
Předvystoupení ZUŠ Tišnov:
Štěpán Konečný - akordeon
kantorka Dana Morysová
skladby:
F. Marocco: French Toast
V. Vlasov: Valčík, Deštík
V. Zabalnyj: Kohoutek Zlatý hřebínek
 
Program Tango argentino:
 
Á. Villoldo (1861 - 1919): El choclo
A. Piazzolla (1921 - 1992): Concierto para quinteto
F. Canaro (1888 - 1964): Corazón de oro
A.Piazzolla: Milonga del Ángel
Muerte del Ángel
Cacho Castaña (*1942): Garganta con arena
A. Piazzolla: Chin chin
 
- pauza-

L. Schifrin (*1932): Atardecer
R. Galliano (*1950) - Tango pour Claude
A. Troilo (1914 – 1975): Flor de lino
A. Piazzolla: Libertango
A.Piazzolla: Oblivion
A. Piazzolla: Che tango che
G. Rodriguez (1897 – 1948) - La cumparsita
A.Piazzolla: Escualo
 
Tango argentino
Program Tango argentino nabízí dokonalé spojení temperamentu a vášně s uměleckým
hudebním mistrovstvím. V projektu se představí pětice vynikajících instrumentalistů Escualo
kvintetu a charismatická zpěvačka Gabriela Vermelho - držitelka ceny Alfréda Radoka.
 
Escualo kvintet
Escualo kvintet je jedinečné uskupení profesionálních instrumentalistů, kteří se věnují
hudebním stylům Tango argentino. Tento mladý soubor již absolvoval řadu prestižních
vystoupení v dramaturgii mezinárodních festivalů, co do nástrojového obsazení je identický s
kvintetem argentinského hudebníka a skladatele Astora Piazzolly.
V interpretaci se Escualo kvintet zaměřuje na kombinaci hudebních stylů tanečních - Tango
típico a koncertního stylu - Tango nuevo, které je strhující syntézou temperamentního
argentinského folkloru, klasické hudby a jazzu.
Svůj název dostal kvintet podle stejnojmenné piazzollovy skladby "Escualo", což znamená v
překladu žralok.
 
Členové souboru:
akordeon/bandoneon - Jakub Jedlinský
housle - Vít Chudý
el. kytara - Petr Beneš
klavír - Ivan Vokáč
kontrabas - Jan Prokop
Gabriela Vermelho
 
Gabriela Vermelho
je neběžnou osobností naší hudební a divadelní scény. Je současně zpěvačkou, houslistkou, violistkou, hráčkou na kvinton, skladatelkou a herečkou, působí v oblasti klasické hudby, muzikálu, jazzu a rockové alternativy. Je členkou Talichova komorního orchestru, primariem kvarteta Gadrew Way, spolupracovala se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Komorním orchestrem Pavla Haase, Orchestrem Berg, Kaprálová Quartetem, Heroldovým kvartetem, Orchestrem Gustava Broma, skupinou Čechomor atd.
Je držitelkou ceny Alfreda Radoka.
 
Jakub Jedlinský
- je úspěšným akordeonistou mladé generace.
Po absolvování konzervatoře v Pardubicích (A. Dvořák) studoval na Západočeské univerzitě v Plzni (J. Vlacha a J. Vlachové ml.) a na Hudební akademii v Dánském Esbjergu u doc. Jytte von Rüden.
Získal četná ocenění na tuzemských i mezinárodních soutěžích. Zúčastnil se mezinárodních kurzů a seminářů pod vedením předních osobností svého oboru (B. Dowlasz, J. v. Rüden, N. Sevrjukov). Pravidelně spolupracuje s Českým rozhlasem, účinkuje na hudebních festivalech v ČR i v zahraničí (Německo, Dánsko, Polsko).
Od roku 2008 je pedagogicky činný na konzervatoři v Pardubicích, kde vyučuje hru na akordeon.
 
Vít Chudý
Po absolvování konzervatoře v Pardubicích (D. Hlava) studuje na Akademii múzických umění v Praze v houslové třídě doc. Jindřicha Pazdery. Získal četná ocenění na tuzemských i mezinárodních soutěžích, absolvoval významné houslové kurzy (L. Čepický, J. Pazdera, F. Novotný, K. Brotbecka).
Vít Chudý má za sebou řadu koncertů za doprovodu Komorní filharmonii Pardubice či Orchestru posluchačů Konzervatoře Pardubice. Spolupracoval s předními českými dirigenty, např. Jaroslav Brych, Tomáš Koutník, Marko Ivanović. Je aktivním hráčem v několika komorních sdruženích – klavírní trio, smyčcové duo (housle a violoncello), duo housle a akordeon. Je stálým členem komorního souboru Barocco sempre giovane. Dále je členem souboru „Escualo kvintet“, s kterým se soustředí na interpretaci skladeb argentinského skladatele Astora Piazzolly v původním nástrojovém obsazení. S komorními sdruženími absolvoval mnoho koncertů jak v České republice, tak v zahraničí – Německo, Polsko, Slovensko, Španělsko, Makedonie, Japonsko.
 
Petr Beneš
Hře na kytaru se začal věnovat v sedmi letech na ZUŠ v Dobrušce pod vedením M. Madza. Roku 2004 byl přijat na Konzervatoř v Pardubicích do třídy prof. Petra Saidla. Během studia působil v řadě souborů, mezi nejvýznamnější spolupráce patří tříleté působení v kytarovém orchestru Bohemian guitar orchestra, pod vedením Rostislava Coufala. Hrál v různých komorních obsazeních např. duo se sopránem, kytarou či houslemi.
Od roku 2010 vyučuje na ZUŠ v Chocni a Nové Pace hru na klasickou a elektrickou kytaru. Po úspěšném ukončení konzervatoře vykonal příjímací zkoušky na Univerzitu Palackého v Olomouci, obor psychologie.
Během studií na ZUŠ a konzervatoři dosáhl mnoha významných ocenění např.: 1. místo v Národní soutěži ve hře na kytaru (Opava, 2002), 1. místo na Mezinárodním kytarovém festivalu Ivana Ballu (Dolný Kubín, 2003), 2. místo na Soutěži konzervatoří ČR (České Budějovice, 2004), 1. místo na mezinárodní soutěži mladých kytaristů (Weimar, 2005).
 
Ivan Vokáč
Ivan Vokáč je absolventem Pražské konzervatoře, nyní studentem Akademie múzických umění v Praze ve violoncellové třídě Prof. Miroslava Petráše.
Ze sólových soutěžních úspěchů uveďme např. 2.cenu na Heranově soutěži v Ústí nad Orlicí v letech 1997 a 2003, na Dotzauerově soutěži v Drážďanech obdržel v roce 2001 3. cenu a v roce 2005 v této soutěži zvítězil. Vítězství si odvezl i z Liezenu, Rakousko (2002). V roce 2005 se účastnil Beethovenské soutěže v Hradci nad Moravicí, kde získal 3. cenu. V roce 2006 se stal společně s houslistou Jakubem Junkem absolutním vítězem Mezinárodního kola rozhlasové soutěže Concertino Praga. Jeho dalším soutěžním úspěchem je prvenství v prestižní tuzemské soutěži Bohuslava Martinů (Praha, 2008). V roce 2010 vyhrál soutěž o stipendium, kterou pořádá Nadace Yamaha Music Foundation of Europe a jeho posledním úspěchem je účast na soutěži Pražského jara, ve které dosáhl semifinále a stal se nejúspěšnějším českým účastníkem.
Jako člen souboru Taras Piano Trio zvítězil v mezinárodních soutěžích „Internationaler Johannes Brahms Wettbewerb“ (Pörtschach, Rakousko, 2007) a Rovere d'Oro v italském San Bartolomeu(2008). Na podzim 2010 společně s Jakubem Junkem a Veronikou Böhmovou založil klavírní trio (Böhmia Trio), se kterým ještě téhož roku získal 3. cenu na Soutěži B.Martinů. V posledním roce se stal členem dvou nových komorních souborů – Prague Cello Quartet a Escualo Kvintet – zde však působí jako pianista, jelikož klavír od dětství studoval jako druhý obor. U tohoto nástroje však vždy inklinoval spíše k jazzu a dalším „nevážným“ žánrům, a proto v Escualo Kvintetu našel ideální uplatnění.
 
Jan Prokop
-patří k předním kontrabasistům mladé generace.
Svá studia hry na kontrabas započal na ZUŠ v Novém Městě nad Metují, od roku 2001 studoval na Konzervatoři v Pardubicích u prof. Heleny Navrátilové, od roku 2005 pokračoval na Pražské konzervatoři u MgA. Jiřího Valenty a v současné době je posluchačem 2. ročníku magisterského programu na Akademii múzických umění v Praze ve třídě Prof. Jiřího Hudce.
Jan Prokop je vyhledávaným kontrabasistou, spolupracujícím s předními českými orchestry v čele s Českou filharmonií, Filharmonií Hradec Králové, World Philharmonic Orchestra, Pardubickou komorní filharmonií, nebo orchestrem BERG. Je stálým členem souboru Barocco sempre giovane a Pražské komorní filharmonie.