UNIVERZITA VOLNÉHO ČASU

Po 22.08.2016 - Čt 29.09.2016
10:30
přednáška
Městská knihovna Tišnov
-
-

Městská knihovna vyhlašuje pro blížící se zimní semestr (říjen - leden) nové cykly přednášek.
 

  • Krásná zahrada i balkon

​Cyklus přednášek zaměřený na tvorbu, údržbu a využívání moderní zahrady je tu pro ty, kteří vědí, že zahrada je a má být potěšením. Jednotlivé lekce jsou věnovány okrasné zahradě a balkonovým a pokojovým květinám, ale také pěstování zeleniny a bylinek, samostatná kapitola bude patřit škůdcům na zahradě. Nebudou opomenuty ani vodní prvky v zahradě i na balkóně, různé tipy, triky, náměty, praktické rady a nové trendy. Vše bude doplněno spoustou inspirativních fotografií.
Přednáší: Michaela Břečková
Zahájení: pondělí 3. 10. 2016 17:00

 
 

  • Po stopách Ježíše

Ježíš. Jde o legendární smyšlenou postavu dějin náboženství či opravdu žil? Pokud skutečně existoval, kým byl? Byl nadčasovým morálním učitelem, charismatickým a neohroženým prorokem, zmateným fanatickým náboženským vůdcem, židovským mesiášem, či jak tvrdí Bible Božím synem? Jaká byla doba, v níž žil a co o něm řekli jeho současníci? Je záznam o jeho životě v evangeliích důvěryhodný? Lze vůbec po dvou tisících letech oddělit skutečného Ježíše od náboženské fikce?
Na tomto semináři se vydáme po stopách Ježíše, jak jej zachycují biblická evangelia. Zaposloucháme se do věhlasného „kázání na hoře“, poodhalíme „podobenství“ o milosrdném samaritánu či marnotratném synu, staneme se svědky zázraků, a pod křížem budeme rozjímat o smyslu jeho smrti. Ocitneme se na rozbouřeném moři a budeme nasyceni svačinou chudého chlapce. Jan Křtitel nás ponoří do temných vod Jordánu a projdeme se mezi sloupovým Jeruzalémského chrámu. Cílem není mluvit o Ježíši, ale být kde byl on, slyšet co sám říkal, vidět jeho činy na vlastní oči. Kdo ví, třeba se nakonec setkáme i s ním samotným.
Přednáší: Mgr. Marek Hančík, M.Div.
Zahájení: středa 5. 10. 2016 v 17:00

 

  • Kapitoly z dějin umění

Přednášky jsou zpracovány formou power pointových prezentací, doplněné řadou barevných reprodukcí. Cílem není sdělení  letopočtů a  výčtů děl, ale spíše pochopení jednotlivých fází vývoje umění. Proč vznikaly jeskynní malby? Co mají jejich tvůrci společného s Leonardem da Vincim? Jak máme rozumět umění starého Egypta, co bylo jeho cílem? Čím se lišili Rubens a Rembrandt? Proč Cézanne „neumí perspektivu“?  Kdy a kam zmizel artefakt? 
Přednášky jsou zpracované populárně naučnou formou. Autorka vychází především z názorově neortodoxní publikace Paula Johnsona Dějiny umění – nový pohled.
Přednáší: Mgr. Pavla Hrdinová
Zahájení: středa: 12. 10. 2016 17:00
 
Zájemci o přednášky UVČ se mohou přihlásit osobně do 23. 9. 2016 v městské knihovně, kde obdrží další informace.