Concentus Moraviae - Čtyřnohá vrána /Daniil Charms/ - Orchestr Berg, Kryštof Mařatka - dirigent, Jan Vondráček a Vasil Fridrich - herci

St 25.06.2014
19:30
klasická hudba
kino Svratka
250,- Kč / 150,- Kč
plné / snížené

Účinkují:
Orchestr Berg
Kryštof Mařatka / dirigent
Jan Vondráček, Vasil Fridrich / herci
 
Program:
Kryštof Mařatka: Čtyřnohá vrána
melodramatická fraška pro dva herce a ansámbl na texty Daniila Charmse
Kryštof Mařatka, žijící od roku 1994 v Paříži, patří k nejoriginálnějším mladým skladatelům současnosti. Pro jeho detailně propracovaná díla je charakteristická objevná zvukovost, živelná muzikálnost a často i výrazný smysl pro humor. Ten se v místy velmi drastické podobě projevuje v jeho melodramu Čtyřnohá vrána na texty geniálního ruského surrealisty Daniila Charmse.
 
Klíčová slova k přiblížení se poetickému světu Kryštofa Mařatky (1972) jsou „prostor“ a „jinde“. Umělecký zájem autora se opírá především o tradiční etnickou hudbu, zrod lidského jazyka, pravěké umění s prvními hudebními projevy či o světy více intimní a osobní, jako jsou sny, kontemplace nebo vzpomínky stavené jako alegorie dětství prožitého v totalitním režimu. Cennou zkušeností pro něj coby pro skladatele je dirigentská činnost. Skladbu vystudoval Mařatka na Pražské konzervatoři u Bohuslava Řehoře a Petra Ebena, klavír u Jaromíra Kříže. Díky stipendiu Francouzského institutu v Praze začal od roku 1994 působit v Paříži, kde, přitahován pozitivním postojem francouzských institucí a umělců k soudobé hudbě, dodnes převážně žije. Z jeho skladeb nelze opomenout klarinetový koncert Luminarium (uvedený poprvé v Praze v roce 2003), za který obdržel cenu Grand Prix Tansman a Cenu diváku na Mezinárodním festivalu hudebních osobností v Lodži (2006). V roce 2007 získal hlavní cenu na festivalu Šanghajské jaro za skladbu Chant G'hai, uvedenou též v rámci zahájení EXPO 2010. V témže roce mu Francouzská akademie umění udělila cenu Pierra Cardina. V minulé sezoně byla premiérována rozsáhlá skladba Vábení, rituál pravěkých zkamenělin člověka pro sbor a orchestr, která zazněla na festivalech Tansman v Polsku (Sinfonia Varsovia), New Creations v Kanadě (Toronto Symphony Orchestra), v Salle Pleyel v Paříži a na festivalu Pražské jaro 2013 (orchestr a sbor Francouzského rozhlasu). V roce 2011 vydala firma DUX Mařatkovo autorské CD se dvěma komorními skladbami (Praharphona Sextet, hudba staré a nové Prahy a dechový kvintet Hypnózy) v interpretaci pařížského Ensemble CALLIOPEE. Výjimečně jako režisér vytvořil Mařatka intimní dokumentární film Z tvého života o svém otci, prof. Zdenku Mařatkovi (1914–2010), významném českém lékaři. Tento portrét zmiňuje též rodinné prostředí utvářené vzpomínkami na Augusta Rodina i Antonína Dvořáka. Film byl promítán v pražském kině Ponrepo, na festivalu AFO v Olomouci a brzy vyjde na DVD u Tomáš Doruška Productions. K vydání je připravováno DVD se záznamem pařížské premiéry melodramatu Čtyrnohá vrána; poprvé také zazní skladba Druhopisy, ateliér lidových hudebních nástrojů českých zemí pro komorní orchestr, jejíž světová premiéra proběhne 26. 11. 2013 v Salle Gaveau (pařížský Orchestre Colonne bude dirigovat autor), česká premiéra se uskuteční v červnu 2014 v Praze ve Smetanově síni v podání Pražských symfoniků. Mařatkova díla vydává francouzské nakladatelství Jobert – Paris.
 
Orchestr Berg je špičkové mladé těleso, které přináší svěží vítr na českou hudební scénu – uvádí divácky atraktivní a inovátorské projekty, které kladou důraz především na současnou hudbu a hudbu 20. století. Tu kombinuje například s divadlem, filmem, baletem, pantomimou, videoartem, výtvarným uměním apod., vystupuje často mimo tradiční sály. Prostřednictvím pravidelných objednávek nových děl u českých skladatelů především mladé generace pomáhá vytvářet nové hodnoty a investuje do budoucnosti hudby a umění. V současné době má na svém kontě již desítky světových premiér, ale také mnoho českých premiér vynikajících světových autorů. Ke koncertní činnosti orchestru patří vystoupení na mezinárodních festivalech a významných domácích pódiích. Spolupracuje s baletem Národního divadla (představení Zlatovláska a Ibbur). K mnoha snímkům pro Český rozhlas i na CD v roce 2007 přibyla nahrávka prvního profilového pořadu pro ČT. Orchestr Berg založil v roce 1995 dirigent Peter Vrábel, který je dodnes jeho uměleckým vedoucím.
 
Jan Vondráček (1966) inklinoval od mládí k herectví a hudbě díky otci – pánskému krejčímu, ale i kabaretiérovi, nadšenému ochotníkovi a příležitostnému filmovému herci. Po vojně pracoval
jako kustod orchestru Pražské konzervatoře. Ve stejné době hrál ve Volném spojení režiséru ve hře Alfréda Jarryho Ubu spoutaný, v níž titulní roli hrál Tomáš Turek a kterou režíroval Jan Borna, tedy dva kolegové i v nynějším angažmá. V roce 1989 byl napoprvé přijat na loutkovou katedru DAMU, která se mávnutím „revolučního sametu“ proměnila na větev loutkového a alternativního divadla. Během studia otevíral s celým ročníkem nově vzniklý prostor v Zelené ulici: Dejvické divadlo. V současné době působí v Divadle v Dlouhé pod uměleckým vedením Hany Burešové, Jana Borny a Štěpána Otčenáška. Komponuje též scénickou hudbu. Občas (spolu)režíruje, dabuje, filmuje. Obdržel několik ocenění.
Vasil Fridrich (1976) byl přijat v roce 1995 na DAMU do ročníku vedeného Janou Hlaváčovou a Svatoplukem Skopalem; absolvoval roku 2000. Na škole se setkal s režisérem Dušanem Pařízkem, který ho obsadil do role Peachuma v Žebrácké opere (pod jeho vedením hrál i později – např. titulní roli v Brechtově hře Baal). V roce 1995 se stal členem CD 94 v Divadle v Celetné, kde si zahrál mj. krále Ludvíka XIII. v inscenaci Tri mušketýři (režie: Dan Hrbek) či Ferdinanda v Bouři (pod vedením režiséra Michala Langa). Během studia také účinkoval v divadelním spolku Kašpar a v Divadle J. K. Tyla v Plzni. Po ukončeni DAMU získal angažmá ve Švandově divadle. V letech 2002–2005 působil ve Středočeském divadle Kladno, kde se představil například v roli Chlestakova v inscenaci Revizor režiséra Petra Svojtky. Od roku 2006 je členem souboru Městských divadel pražských.