Po květnové přednášce renomovaného astrofyzika a známého popularizátora vědy v oblasti astronomie Jiřího Grygara nás čeká přednáška další, tentokrát s názvem Život ve vesmíru.
Spekulace o inteligentním životě ve vesmíru se objevily nejpozději už v 17. století a následně se jimi zabývali i velcí přírodovědci jako Kepler, Newton, nebo William Herschel. Ve druhé polovině XIX. stol. se všeobecně soudilo, že existují Marťané, což ještě v r. 1938 umožnilo rozhlasovému reportérovi v USA vysílat smyšlenou reportáž o útoku Marťanů na americká města. Obecný optimismus byl i počátkem druhé poloviny XX. století ovlivněn argumenty o kontaktech s mimozemšťany, kteří údajně navštěvují Zemi v létajících talířích. Rozvoj kosmonautiky však tyto fikce vyvrátil. Mars obydlen není; nejsou tam ani stopy po velmi jednoduchých formách života a jinak je celá Sluneční soustava pro život nepřátelská.
Věda se však zabývá od 60. let minulého století možnostmi vzniku života na objektech vzdáleného vesmíru, protože od konce toho století víme o mnoha planetách, které obíhají kolem cizích hvězd. Vznikla nová disciplina bioastronomie, která systematicky rozvíjí metody, jak by i třeba primitivní mimozemský život bylo možné objevit na dálku.
Organizační informace: ti z vás, kteří si zakoupili vstupenku na květnovou přednášku a na přednášku se nedostali, mohou svůj původní lístek uplatnit na tento termín jeho včasnou výměnou v TIC. Pro ty, kteří by se rádi zúčastnili původní přednášky na téma Pohledy do nebe, bude možnost ji zhlédnout v Doubravníku tentýž den od 17.00. V obou případech prosíme o co nejdřívější domluvu a výměnu vstupenky v TIC Tišnov!
Vstupné osvobozeno od daně dle § 61 zák. o DPH 235/204 Sb.