Nejčastěji uváděným impulsem pro vznik betlémů je čin sv. Františka z Assisi, který toužil prožít vánoční noc prostě, stejně jako při narození Ježíška v Betlémě. A tak v jeskyňce u vsi Greccio postavil v r. 1223 jesle, přivedl k nim volka a oslíka, a uspořádal v ní výjev narození Páně.
Na českém území byl první betlém postaven v roce 1562 v jezuitském kostele sv. Klimenta v Praze. Lidoví tvůrci se ujali biblického příběhu až v 18. st., kdy se tradice betlémů přesunula do domácností. Nakonec se tak betlémy staly obrazem života a zvyklostí lidí toho kterého kraje. A to je na nich nejpůsobivější.
Tišnovské betlémy letos
Současná společenská situace se dotýká všeho kulturního života. Ruší se jedna výstava a akce za druhou, letos nebude možné uspořádat ani pravidelné předvánoční akce. Odpadá společné rozžíhání vánočních stromků na náměstích, odpadají vánoční trhy a nebude ani výstava betlémů spolku Art Periscope, z. s. v Předklášteří nebo v muzeu v Tišnově. Ale na základě nápadu Zdeňka Jílka z Tišnova se přece jenom jedna možnost našla. Unikátní způsob, jak prezentovat sbírky betlémů mimo běžné výstavní prostory, bude představovat „Tišnovskou cestu za betlémy“.
Spolek Art Periscope a MěKS Tišnov nainstalují na 12 zastaveních ve výkladech obchodů a institucí v Tišnově betlémy ze sbírky manželů Jílkových a od dalších regionálních výtvarníků. Výstava bude otevřena na poslední adventní neděli 13.12.2020, potrvá do 5.1.2021.
1. Tišnovská cesta za betlémy začíná naproti Albertu v nových obchodních prostorách pana Jiřího Zavřela, kde bude první expozice. Budou zde dřevěné figurkové betlémy od autorů z celé ČR, včetně tišnovského řezbáře Jiřího Ondry.
2. Na druhém zastavení, v sídle firmy JICOM, spol. s r.o. na ul. Halouzkové, budou k vidění dřevěné krušnohorské pyramidy.
3. Třetí expozice bude v Tišnovském muzeu, kde budou vystaveny pohyblivé betlémy a v oknech muzea papírové kazetové betlémy.
4. Další zastavení s číslem čtyři je ve výloze Komerční banky na Komenského náměstí, kde bude vystavena sbírka keramických betlémů.
5. Pátá expozice je v okně bývalé vinárny hotelu Květnice, kde bude betlém ze šustí od Ladislavy Rašovské z Drásova.
6. Dřevěný figurkový betlém od řezbáře Ladislava Zemana z Náchoda si můžete prohlédnout ve výkladu řeznictví U Bártů na náměstí Míru, ale pouze v prodejní době. Je to pozice číslo šest.
7. Sedmým zastavením oslovíme příznivce spolku Art Periscope, protože v atriu ZŠ 28. října bude vystaven Tišnovský betlém jejich spolku. Art Periscope vydává i katalog „Průvodce Tišnovským betlémem“, kde najdete popis všech 17 budov, 16 osobností a celého tohoto vánočního příběhu.
8. Osmá expozice bude ve výloze Autoservisu Peugeot Tišnov s.r.o. na ulici Bezručové. Prohlédnout si tam můžete kolekci keramických betlémů.
9. Deváté zastavení najdete na ulici Dvořákové, kde v obchodě Ametyst pana Mikuláše Brdičky budou ve výloze vystaveny betlémy ze skla a porcelánu.
10. Prostorově největší je desátá expozice v koupelnovém studiu Stavebnin BAUMAT, s.r.o. na Brněnské ulici. Zde bude k vidění betlém ze slaného těsta od Jany Svobodové z Drásova, pohyblivé dřevěné betlémy od Jiřího Maláška z Malhostovic nebo Petra Poukara z Deblína.
11. Jedenáctá expozice je ve výloze firmy Slovák Pro Interiér, s.r.o. na ulici Brněnská, kde budou vystaveny dřevěné deskové betlémy od Jana Čončky z Hlubočce u Opavy.
12. A závěrečné zastavení bude u oken tišnovské knihovny na ulici Brněnská. Tam budou vystaveny papírové prostorové betlémy od malíře Viktora Kubašty.
Výstava bude doplněna plastickými obrazy na překližce od Luboše Plachého z Molenburku u Sloupu.
Zdatnějším turistům doporučujeme ještě vycházku do Předklášteří, kde je na náměstí 25. května před OÚ instalován dřevěný betlém, jehož autorem je Zdeněk Farský z Náchoda.
Věříme, že tato nová forma předvánočních výstav návštěvníky zaujme a že bude pokračovat i v příštích letech, i když to již nebude ze zdravotních důvodů, doufejme, nutné.
Příjemnou vycházku spojenou s prohlídkou betlémů vám přejí pořadatelé.