5. ročník unikátní výstavy v ulicích města Tišnova. Vydejte se na poetickou vycházku za rozsvícenými výlohami a okny s betlémy rozličného stáří, materiálu i výtvarného zpracování.
Legenda k jednotlivým betlémům:
č. 1 – výloha obchodu U sluníčka na ulici Janáčkova 769.
Dřevěné figurkové betlémy řezbáře Josefa Kejdy ze Skřinářova u Velké Bíteše. Mají zde typickou podobu palmy a také holubičky, třepotající se na tenkých drátcích. Jsou vystaveny betlémy: Palmový, Jeskynní a Tříkrálový.
č. 2 – výlohy firmy IDIGI, s.r.o., pan Smékal, Janáčkova 102.
Krušnohorské betlémy ze sbírky Zdeňka Jílka z Tišnova. Jedná se o dřevěné betlémové figurky, barevně polychromovány a sestavovány do celků. Známé jsou tzv. Vánoční hory, stupňovité hrací betlémy (Stufenberg) nebo scény ve tvaru pyramidy, často otáčivé.
č. 3 – výloha firmy JICOM, spol. s r. o., Halouzkova 1763.
Figurkový betlém ze slaného těsta od paní Jany Svobodové z Drásova. Za více jak 20 roků, co výtvarnice toto řemeslo ovládá, vytvořila již na 120 základních betlémů.
č. 4 – okna Tišnovského muzea, Jungmannova 80.Ve třech oknech muzea budou vystaveny krásné perníkové betlémy od Jany Pařízkové z Tišnova doplněné keramickými monolity Svaté rodiny ze sbírky Zdeňka Jílka.
Z č. 5 – výlohy obchodu Jungmannova 84 (paní Klenová).
Čtyři dřevěné figurkové betlémy od řezbáře Petra Poukara z Tišnova. Rád pracuje se dřevem a vymýšlí různé mechanismy. Vystaven je zde i betlém s horníky, kde na vrcholku stojí větrný mlýn s točící se vrtulí a pod ním se ve štole na páse posouvají horníci. I další jeho díla jsou částečně pohyblivá.
č. 6 – výloha Komerční banky, nám. Komenského 124.
Expozice umělecké sklářky Alice Dostálové z Březiny u Tišnova s názvem „Dětské zimní hrátky a čertovské řádění“. Sklářskému řemeslu se autorka věnuje již více jak 45 roků.
č. 7 – výloha papírnictví Besének, nám. Komenského 106.
Egyptolog, výtvarník a malíř Ladislav Zápařka z Herálce v Čecháchá vystavuje betlém z keramických figurek, které jsou zlaceny. Uvidíte zde menší část, v celé své kráse má betlém na 150 figurek, několik dřevěných staveb a působí velice exoticky. Větší část betlému, který patří do sbírky Zdeňka Jílka, je letos vystavena na zámku v Rosicích.
č. 8 – výloha obchodu s oděvy, nám Míru 119.
Dřevěný figurkový betlém Brunensis vznikl kolem roku 2000 a jeho autorem je Ing. Zdeněk Gottwald z Brna. Prvotní část tradiční české formy betléma je doplněna o brněnské dominanty (Petrov, Špilberk, atd.). Později vznikly postavy známých brněnských osobností (F. Kocourek, V. Bubník, G. Brom, M. Chladil a další)
č. 9 – výloha řeznictví U Bártů, nám. Míru 114.
Historický sádrový betlém obsahuje 9 figur a je situován do Davidova hradu. Původně patřil kostelu v České Třebové a přes starožitnictví skončil ve sbírce Zdeňka Jílka.
č. 10 – okno Střední zemědělské školy, nám Míru 22.
Vystavena vlastní tvorba žáků školy: betlém vznikl v roce 2023 a obsahuje 20 figurek z neglazované hlíny, výšky cca 20 cm.
č. 11 – výloha kavárny Ztraceno, Bezručova 1751.
Zde vystavuje malíř, výtvarník a řezbář Jiří Ondra z Tišnova. Uvidíte jeho dřevěné plastiky, které jsou převážně vytvořeny z jednoho kusu dřeva. Expozice je doplněna o krásné svícny z dílny jeho syna Jiřího Ondry ml.
č. 12 – výloha Střediska volného času, Riegrova 312.
Tvorba řezbáře a malíře Luboše Plachého z Molenburku u Sloupu je značně rozmanitá. Tady se můžete seznámit s jeho malovanými betlémy na překližce, kde typickým znakem jeho prací je dořezávání dřeva do některých motivů.
č. 13 – atrium ZŠ nám. 28. října 1708.
Tišnovský betlém zhotovili členové spolku Art Periscope v roce 2018. Jsou zde znázorněny jednak dominanty města (radnice, kostel, kopec Květnice se svou Královou jeskyní, apod.) a jednak i památné další budovy města. Kromě Svaté rodiny zde najdete i slavné osobnosti Tišnova, jako např.: J. Jambora, J. Lacinu, J. Šindara a další. Příští rok bude vystaven v Betlémské kapli v Praze.
č. 14 – před vchodem MŠ pod Květnicí, Květnická 1684.
Je Vystavena je vlastní tvorba žáků MŠ.
č. 15 – atrium penzionu, Králova 1742.
Figurkový betlém, jehož autorem betlému je Pavel Kóber (1862 – 1925), má 164 figurek, které z překližky vyřezal Josef Poul. Betlém zapůjčila jeho dcera paní Marie Kučerová.
č. 16 – předzahrádka domu Na Honech 1769
Další tvorba Luboše Plachého z Molenburku. Svatou rodinu s andělem vytvořil speciálně pro tuto výstavu. Děkujeme!
č. 17 – výloha obchodu Ametyst, Smetanova 616.
Vlastní aranžmá manželů Brdíčkových.
č. 18 – pod smrkem u vchodu do ZŠ Smíškova z ulice Smetanovy.
Vystavena je vlastní tvorba žáků ZŠ - betlém v životní velikosti vytvořený z lepenky.
č. 19 – atrium restaurace Na skleníku, Horova 958
Vystavena je vlastní tvorba žáků MŠ Na Paloučku.
č. 20 – výloha obchodu stavebnin BAUMAT, Brněnská 488.
Pískovcový figurkový betlém v zajímavém provedení, velikost figur 60 cm. Betlém je doplněn dobovým pozadím krajiny.
č. 21 – před vchodem MŠ U Humpolky, Cáhlovská 1686.
Vystavena vlastní tvorba žáků MŠ.
č. 22 – okna knihovny MěKS, Brněnská 475
Vystaveny jsou zde menší polyresinové betlémy ze sbírky Zdeňka Jílka.
č. 23 – výloha obchodu Brněnská 153 (paní Brzobohatá).
Keramický figurkový betlém od žáků ZŠ Lažánky, který je pravidelně každým rokem rozšiřován. Umělecký kroužek vede ředitel školy v Lažánkách Jaroslav Ševčík, který expozici doplnil svými podmalbami na skle.
č. 24 – výloha provozovny Piercing, Mlýnská 337.
Dřevěný barevný figurkový betlém od známého řezbáře Lubomíra Zemana z Náchoda, který koloroval malíř Milan Jícha z Náchoda. Betlém pochází ze sbírky Zdeňka Jílka.
č. 25 – předzahrádka firmy LUNEK, s. r. o., Koráb 132
Barevný betlém na překližce o velikosti 360 x 160 x 160 cm zhotovil opět Luboš Plachý z Molenburku.
č. 26 – výloha obchodu Bytový textil, Moukova 1994 (paní Zavřelová).
Březový polínkový betlém vytvořila výtvarnice Marie Petrášová z Lažánek. Má rozměry 130 x 180 cm.