MICHAL CIHLÁŘ - DENÍČKY A NÁLEZY Z CEST

So 28.05.2022 - Ne 16.10.2022
0:00
výstava
Muzeum města Tišnova
-
-

Nalezené ztracené věcičky svou náhodností bezvadně ilustrují celý můj prožitek dne." Michal Cihlář

První cestovní deník Michala Cihláře, kam zapsal a zakreslil své dojmy a postřehy, vlepoval nalezené předměty a útržky tiskovin, vznikl při cestě do Paříže a Londýna v roce 1989. Své cesty po světě zachytil již ve 103 kolážovaných cestovních denících, z dlouhého nošení v kapse kalhot řádně uležených.
Inspiruje se cestovními deníky amerického fotografa Petera Bearda i tvorbou ikony uměleckého hnutí pop artu Andyho Warhola. Ve spojení s osobním sběratelským puzením a nezaměnitelnou umanutostí vše zaznamenávat vznikají deníky jako autentické artefakty s ryze výtvarným cítěním a opakujícími se motivy fascinace. Téma pomíjivosti je patrné ve výběru sérií, přičemž autora všude fascinují vraky aut, hřbitovy, kanalizační poklopy, dopravní značky, mříže, dráty vedení nebo zboží v sexshopech.
Koncept deníčků zůstává léta neměnný: hledat, najít, psát, kreslit, trhat, fotit, lepit, zastavit na chvíli čas a vše spojit v série útržků cestovatelské paměti dávající nový smysl předmětům i zážitkům. Obsahují často kuriozity a památky na dnes již neexistující skutečnost či náhodná setkání a intimní zápisky ze soukromí zapisovatele a jeho souputníků.
Selekce pro tišnovskou výstavu představuje deníčky z delších cest do oblastí tropického a subtropického pásu a nálezy a suvenýry z Kambodži, Japonska, Mexika či Kuby. Výstava je výběrem tématu tropů propojena s výstavou Veroniky Richterové Pet Tropicana 2.0 v tišnovské Galerii Josefa Jambora.

Michal Cihlář (* 1960)
Jeho doménou je grafická technika ručně kolorovaného linorytu. Absolvoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze (1981–1987), Ateliér knižní kultury a písma. Kromě volné grafiky se zabývá užitou grafikou, ilustrací, fotografií, koláží, známkovou tvorbou, návrhy tapet a papírovou plastikou. Samostatně vystavuje od roku 1982. Veřejnosti je znám především z tvorby grafické image pražské zoologické zahrady či z ilustrací pro týdenní přílohu Lidových novin Orientace. Graficky upravil a ilustroval více než osmdesát knih. V roce 2002 mu byla udělena Cena Vladimíra Boudníka za osobní přínos české moderní grafice. Společně se svou ženou, sochařkou Veronikou Richterovou vydávají autorské publikace z cest po světě: Japonsko v detailech a ve dvou deníčcích (2021), Zvěrstvo (2007), Kambodža v detailech (2006) nebo Cuba v detailech (2005). Žije a pracuje v Buštěhradě.
Z posledních výstav uveďme Zátiší s hozenou rukavicí (Masné Krámy Západočeské galerie, Plzeň, 2022), Japonsko v detailech (Galerie Mona Lisa, Olomouc, 2021, s Veronikou Richterovou), Sexshopy (Galerie Art, Chrudim, 2020), COMIXS, inspirace komiksem (Galerie Havelka, Praha, 2020), Portréty od A do Ž (Dům umění, Opava, 2019, s Pavlem Piekarem), Mému strýci ke 105. narozeninám (Horácká galerie, Nové Město na Moravě, 2017, s Karlem Hladíkem), BDSM/MC (České centrum, Tokio, Japonsko, 2017) nebo Cestou, deníčky ze 40 zemí (Letohrádek Ostrov, Galerie umění, Karlovy Vary, 2016).
 
Vernisáž: 28. 5. 2022, 16:00 h. Zahájení proběhne v tišnovském muzeu a posléze se přesuneme na otevření výstavy v 17:00 h do galerie. Srdečně zveme!
 
Fotografie: Michal Cihlář
Kurátorka: Radka Kaclerová